מתחמי גיל שלישי

מתחמי דיור לגיל השלישי | מולטי פמילי

 

שוק הנדל''ן בארה''ב חווה בימים אלו פריחה והתעוררות ומציע למשקיעים אפיקי השקעה מגוונים. על פי כל הנתונים, אחד מאפיקי ההשקעה המבטיחים כיום בארצות הברית הוא מתחמי מגורים עצמאיים עבור בני הגיל השלישי. משתנים דמוגרפיים בחברה האמריקאית סללו את הדרך להשקעה במתחמי מגורים ייחודיים אלו, המותאמים בצורה ייחודית לגיל השלישי, ומהווים פיתרון מושלם לצורכיהם של בני  אוכלוסיה זו.
מה הם בדיוק מתחמי הגיל השלישי, מה הביא לביקוש הקיים להם כיום, וכיצד תוכלו לרתום את המגמה לרווחתכם - על כך בשורות הבאות.

 

דור הבייבי בום משפיע על הביקוש

 

לאחר מלחמת העולם השנייה חלה עלייה דרמטית בילודה  במדינות המערב בכלל, ובייחוד בארה''ב. רמת הילודה הגבוהה נמשכה
לאורך השנים 1946-1964, וילידי שנים אלו מכונים בני דור הבייבי בום. אוכלוסיית דור הבייבי בום בארה''ב מונה כ - 74 מיליון נפש,
ומהווה מעל ל - 20 אחוזים מכלל האוכלוסייה במדינה. לעלייה המשמעותית בילודה הייתה השפעה נרחבת על כלכלת מדינות המערב
ועל כלכלת ארה''ב, השפעה שנמשכה ועדיין נמשכת לאורך השנים, בהתאם לשלבי החיים השונים אותם עוברים הבייבי בומרס.

 

בשנות השישים והשבעים, שנות נעוריהם, היוו הבייבי בומרס בארצות הברית קרקע פורייה להתפתחות תרבות השפע והצריכה, בשנות השמונים, כאשר הבייבי בומרס החלו לעבוד במשרות קבועות ולהפקיד כספים לפנסיה, פרח כתוצאה מכך שוק המניות, וכשהבייבי בומרס הקימו משפחות ורכשו בתים, חווה שוק הנדל''ן האמריקאי פריחה שהתבטאה בין השאר בעליית מחירי הדיור. כיום, כאשר דור הבייבי בום יוצא לפנסיה, עולה הביקוש לפתרונות דיור מתאימים לפנסיונרים עצמאיים, בריאים ונמרצים, שיש להם הרבה זמן פנוי ותחומי עניין מגוונים. מפאת חלקם היחסי הגבוה באוכלוסייה, לדור הבייבי בום תמשיך להיות השפעה ניכרת על תרבות הצריכה ועל כלכלת ארצות הברית גם בשנים הבאות.

 

מה מאפיין את הבייבי-בומרס, וכיצד זה בא לידי ביטוי בשוק הנדל''ן האמריקאי כיום

 

כאמור, ילידי דור הבייבי בומרם הם היום בני 57-75, ומונים מעל לשבעים מיליון נפש מתוך כלל אוכלוסיית ארצות הברית, פלח אוכלוסייה גדול, המגיע כיום לגיל הפרישה והיציאה לפנסיה. הבייבי בומרס הם פנסיונרים פעילים ומלאי חיים, שזקוקים לפתרונות דיור שיאפשרו להם למצות את המירב משנות הפנסיה. מדובר על פי רוב באנשים פעילים ומלאי אנרגיה, בעלי תחומי עניין מגוונים, כמיהה לחיי קהילה ורצון למצות את החיים עד תום.
מתחמי מגורים עצמאיים לבני הגיל השלישי הם אידיאליים עבור אוכלוסייה זו, ולכן אין זה פלא שהביקוש למתחמים כאלו הולך ועולה.

 

מתחמי גיל הזהב מאפשרים לדייריהם ליהנות מכל העולמות: מגורים איכותיים בסטנדרטים גבוהים של בנייה, בית פרטי מאובזר ומרוהט
בקדמת הטכנולוגיה, חיי קהילה תוססים, פעילויות פנאי מגוונות וקרבה למרכזי ערים שוקקי חיים. בנוסף לכך, מתחמי הגיל השלישי
מאפשרים לדייריהם להישאר בקרבת ילדיהם ובני משפחתם, מבלי שייאלצו לעבור למגורים בבית אבות מרוחק. נפח גדול זה של האוכלוסייה
מבטיח שלמתחמי הדיור המוקמים כיום עבור הבייבי בומרס יהיה ביקוש גבוה גם בעתיד.

 

מה הם מתחמי הגיל השלישי?

כשבני זוג מקימים משפחה ורוכשים בית, הם זקוקים לנכס שיאפשר מרחב מחייה מרווח לכל בני המשפחה. עם השנים, לאחר שהילדים מתבגרים ועוזבים את הבית, נותרים ההורים עם נכס גדול ממידותיהם, הדורש תחזוקה רבה, ואינו מותאם יותר לצורכיהם. עבור אוכלוסייה מבוגרת זו נועדו מתחמי הגיל השלישי - מעין מתחמי מולטי פמילי עבור אוכלוסייה מבוגרת. מתחמים אלו מציעים פתרונות דיור המספקים מענה מושלם לצורכיהם של הבייבי בומרס, בני הגיל השלישי של ימינו בארה''ב.

 

דיירי מתחמים אלו זוכים למגורים בבתים פרטיים בלב סביבה תומכת ובטוחה, תוך שהם ממשיכים לנהל חיים עצמאיים ונהנים מחיי חברה תוססים, תחושת קהילתיות מחבקת, ופעילות פנאי עשירה ומגוונת. בנוסף, מספקים מתחמי הדיור לגיל השלישי שירותי טיפול אישי, פיקוח וסיוע, וכן פעילויות ושירותים בנושאי בריאות ורפואה שונים.

באופן גס ניתן לחלק מתחמי דיור לגיל השלישי לשלושה סוגים:

• מתחמי הגיל השלישי לאוכלוסייה הנזקקת לסיעוד – Nursing care. 

• מתחמים עבור אוכלוסייה שאינה סיעודית אך זקוקה לרמה מסוימת של סיוע - Assisted living.

• מתחמים עבור מי שעברו את גילאי 60+ ומנהלים חיים עצמאיים ומלאים - Independent Senior Living.

בתי האבות המסורתיים ומתחמי הדיור הטיפולי והסיעודי לגיל השלישי הינם פחות אטרקטיביים עבור אוכלוסייה פעלתנית ונמרצת,
שהמשתייכים אליה מנהלים חיים עצמאיים ומבקשים להמשיך למצות את החיים גם אחרי גיל 60. כיוון שתוחלת החיים ואיכות החיים של
בני הגיל השלישי עולה, גוברת הדרישה למתחמי מגורים עצמאיים עבור בני גיל זה. מפאת חלקו היחסי הגדול של דור הבייבי בום באוכלוסיית ארצות הברית, הביקוש למתחמי דיור עבור בני הגיל השלישי גבוה כיום, וצפוי לעלות בשנים הבאות. אוכלוסיית בני ה - 65+ בארצות הברית גדלה בקצב גבוה בהרבה מקצב הגידול של אוכלוסיית בני 65 ומטה.

 

לשם המחשה – בשנת 1990, שעור בני 65+ מתוך כלל אוכלוסיית ארצות הברית היה 10%, בשנת 2020 מנתה אוכלוסיית בני         ה - 65+ 20% מכלל האוכלוסייה, ובשנת 2060 צפוי שעור בני ה65+ בארה''ב לעמוד על כ - 25%. היצע פתרונות הדיור המתאימים לבני 65+ אינו עומד בקצב הגידול של אוכלוסייה זו, וככל שאחוז בני ה 65 ומעלה מכלל האוכלוסייה עולה, הפער בין ההיצע והביקוש גדל. לדוגמא - בשנת 2000 היו הביקוש וההיצע למגורים מתאימים לגיל השלישי פחות או יותר שווים זה לזה, בשנת 2014 היה פער של כארבע מיליון יחידות דיור בין שעור בני הגיל השלישי ובין היצע הדיור המתאים להם, בשנת 2016 הפער בין ההיצע לביקוש טיפס לכ - 6 מיליון יחידות דיור, והפער ממשיך במגמת עלייה עד היום. ברבעון הראשון של 2020, אחוז התפוסה במתחמי מגורים לגיל השלישי עמד על כ - 87.7%, ושכר הדירה עבור מגורי הגיל השלישי עולה בממוצע של כ - 2.5% בשנה.

 

פוטנציאל הרווח

 

כמו בכל סוג של השקעה, פוטנציאל הרווח המשמעותי בהשקעה במתחמי גיל שלישי טמון בשלב בו נכנס המשקיע להשקעה. בגלל שהמגמה כבר זוהתה, גופים רבים ממהרים ורוכשים מתחמים מסוג זה, על מנת לנצל את הביקוש הגבוה והנהירה למתחמים אלה. אם משקיע ישראלי ירצה לדוגמא להצטרף להשקעה במתחם גיל שלישי בשלב זה, נדירות ההזדמנויות שלו להצליח לאתר עסקה אטרקטיבית, שכן המחירים כבר גבוהים והביקוש על ידי גופים גדולים עולה בכל יום.
כיוון שהמחיר ההתחלתי של הנכס עולה, ההשקעה הופכת לפחות משתלמת. מה שעשוי לתרום משמעותית למיקסום הפוטנציאל על ההשקעה, הוא השלב בו נכנס המשקיע לפרויקט. בהנחה ומדובר במשקיע סבלני, יכול להיות שכדאי לו לשקול להיכנס להשקעה בשלב שלפני תחילת בניית המתחם.

 

לרוב יש לאתר קרקע אטרקטיבית, המיועדת לבניית מתחם שכזה ובעלת אישורים מתאימים מהרשות המקומית. מן הסתם, למשקיע בודד
אין אפשרות לאתר עסקה שכזו בעצמו ועל כן, לרוב האפשרות הטובה ביותר מבחינתו היא להשקיע דרך חברה שאיתרה את הקרקע הייעודית ובנתה את העסקה. כניסה להשקעה לפני שלב הבניה מאפשרת למשקיע ליהנות מהתשואה הפנימית המובנית של העסקה. כיוון שהקרקע נרכשת בזול ומושבחת על ידי בניית הבית עליה, מתאפשרת עליית ערך משמעותית ומכירה ברווח בתום חיי העסקה - חלומו של כל משקיע בנדל'ן.

 

מותג מתחמי הגיל השלישי Brookwood Estates

 

חברת ספיר ברנובסקי המתמחה בהשקעות נדל''ן בארה''ב,  רכשה היכרות מעמיקה עם שוק הנדל''ן האמריקאי והבנה יסודית של המגמות הדמוגרפיות הקיימות בו. בין המגמות הקיימות כיום בשוק הנדל''ן האמריקאי, זיהינו את הפוטנציאל הרחב של השקעה במתחמי מגורים עצמאיים מתקדמים לאמריקאים בני הגיל השלישי. חברת ספיר ברנובסקי הקימה בארה''ב מותג מתחמי מגורים איכותיים לגיל השלישי בארה''ב בשם   Brookwood Estates, כרגע מדובר בשני מתחמי מגורים בשתי ערים שונות במדינת מישיגן - טיילור וניו בוסטון. ההצעה למשקיע היא הצטרפות לעסקה בשלב רכישת הקרקע, הקרקע עוברת לבעלותו של המשקיע ונרשמת על שמו בטייטל, על הקרקע יוקם, ירוהט ויאובזר בית ייעודי למגורי דייר מקהילת הגיל השלישי ובמתחם כולו יוקמו 124 בתים צמודי קרקע כאלה.

 

הבית כמובן יהיה גם הוא בבעלות המשקיע, שייהנה מהכנסות משכר דירה, ניהול שוטף על ידי חברת ניהול, דבר המאפשר להשקעה
להתנהל על מי מנוחות, ללא צורך בהתערבות המשקיע. חברת הניהול דואגת להכנסת דיירים, ניהול שוטף, תיקונים נדרשים או שיפוצים ובעצם מאפשרת שקט נפשי למשקיע, שנהנה מהכנסות בלבד. מטרת העסקה היא מכירת כל המתחם ברווח אחרי מספר שנות החזקה ומימוש פוטנציאל התשואה ועליית הערך.

מחפשים אפיק השקעת נדל''ן צומח ומבוקש בארצות הברית? תנו דעתכם על השקעה במתחמי דיור לגיל השלישי, זהו אפיק השקעה
שעל פי הנתונים הדמוגרפיים והכלכליים נראה כמבטיח ויציב, אשר הביקוש עבורו צפוי להמשיך לעלות בשנים הקרובות.

 

השאירו פרטים כאןואנחנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי
צור
						קשר צור קשר
אנחנו כאן, תמיד לשירותכם!
יש לכם שאלות? רוצים שנחזור אליכם? השאירו פרטיכם כאן ונתקשר בהקדם
טלפון
טלפון:2370*
תמיכה
תמיכה:054-8073593